Příznaky neléčené cukrovky (diabetu) a prediabetu

Jak poznám, že mám cukrovku? Jak se projevuje, jaké má příznaky? 

Poznat, že trpíte cukrovkou, anebo máte výrazně zvýšené riziko jejího rozvoje není bohužel snadné. Je to dáno tím, že prvotní metabolické změny nemusí být provázeny žádnými konkrétními symptomy či zdravotními problémy. Ani mírně či více zvýšené glykémie stále nemusí člověka "bolet", ale přesto už dlouhá léta může být přítomná inzulinová rezistence a docházet k patologickým změnám - zejména v tkáních, které jsou prokrveny sítí tenoučkých cév, jako jsou ledviny či oční sítnice. Proto také onemocnění někdy zachytíme až poté, kdy už jsou přítomné klasické diabetické komplikace (nefropatie, retinopatie, neuropatie). Teprve výrazně zvýšené glykémie (15-20 mmol/l a více) mohou mít klasické příznaky, mezi které patří únava, hubnutí, časté močení, žízeň a velká potřeba pít.

Nejčastější forma diabetu je diabetes 2. typu, v běžné mluvě také cukrovka. Ta je často (ale ne vždy) spojená s výraznější nadváhou a obezitou - přesněji s nadměrnými tukovými zásobami a také zatučněním tkání, které nejsou pro ukládání tuku určené (orgány, svaly). Zvětšování obvodu pasu/břicha a nežádoucí nárůst hmotnosti, v kombinaci se stravou, která obsahuje nadmíru vysoce zpracovaných potravinářských produktů, může být prvním varováním.

Pokud se následně objeví zvýšený krevní tlak, nebo se zhorší "cholesterol" (přesněji lipidový profil), může už být přítomná tzv. inzulinová rezistence, která může vést ke zvýšenému inzulinu nalačno i po jídle (ten obvykle nevyšetřujeme). Může už také být mírně zvýšená glykémie nalačno (součást preventivních prohlídek).


Definitivní potvrzení diabetu 2. typu se obvykle provádí laboratorně, například tzv. orálním glukózovým zátěžovým testem (OGTT), anebo opakovaně zvýšenými hladinami glykemie nalačno. V domácích podmínkách lze zhoršené glykémie zachytit na tzv. glukometru, anebo pomocí modernějších senzorů, které sledují glykémie nepřetržitě několik dnů - náhodný záchyt zvýšené glykémie se pak potvrzuje laboratorně. 



Podívejte se na konkrétní doporučení, jak změnit stravu, pohyb a spánek a pokusit se o lepší kompenzaci: