Pohyb a jeho vliv na cukrovku

Úvodem...

Pohybová aktivita je nedílnou součástí úspěšného dosažení remise diabetu 2. typu. Zlepšuje inzulinovou rezistenci, pomáhá normalizovat glykémii, budovat a udržet aktivní svalovou hmotu a celkově zlepšuje fyzickou kondici. Je důležité zdůraznit, že pouhé navýšení pohybové aktivity, bez současné úpravy jídelníčku, není pro normalizaci projevů prediabetu a diabetu 2. typu dostatečné (Pontzer 2021). Pokud je pohybová aktivita provozována venku, například v přírodě, denní světlo zlepšuje spánek.

V počáteční fázi je vhodné míru fyzické aktivity příliš nezvyšovat. Důvody jsou hned dva. Jednak je obtížné současně držet přísnou dietu a více se hýbat. Fyzická aktivita také bude pro tělo daleko šetrnější, až se podaří nějaké to kilo shodit. Po ukončení počáteční redukční fáze a redukci 10‒15 % původní tělesné hmotnosti je zvýšení tělesné aktivity naopak velmi žádoucí. Fyzická aktivita hraje významnou roli v udržení dosaženého váhového úbytku a v dalším zlepšování zdravotních parametrů včetně glykémií.

Jaké formy pohybu jsou vhodné?

Existují 3 typy pohybu, které se liší výsledným efektem na naše tělo. Pohybová aktivita zaměřená na posilování zvyšuje svalovou sílu a svalovou kondici a pomáhá zvyšovat podíl aktivní svalové hmoty v těle. Vytrvalostní druhy pohybu při správném provedení napomáhají přímému metabolizování vlastní tukové tkáně. Relaxační a meditační aktivity jsou zase skvělé na odbourání stresu, zlepšení spánku a velkou výhodou je možnost jejich realizace i u osob s pohybovými omezeními.

Nejvhodnější je kombinace všech 3 druhů pohybů a běžné denní aktivity, jakou je nakupování, úklid nebo práce na zahradě.

U pacientů užívajících léky, u starších lidí nebo kardiaků, je vhodné konzultovat zařazení větší pohybové aktivity s lékařem.

Silové aktivity 

Lehké posilování je skvělým způsobem, jak udržet a budovat aktivní tělesnou hmotu a navýšit prostor pro ukládání glykogenu. Ten tělo využívá při zpracování sacharidů přijatých potravou. Do takového posilování mohou být zařazeny i intervalové tréninky vysoké intenzity. Vše lze provádět i v domácích podmínkách bez nutnosti navštěvovat fitness centrum. Do této skupiny můžeme zahrnout cviky s vlastním tělem (dřepy, kliky a shyby), prvky jógy, posilování s činkami a kruhový trénink.

Vytrvalostní aktivity 

Budování dobré fyzické vytrvalosti přináší tělu celou řadu benefitů, především snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Riziko onemocnění srdce a cév je v kombinaci s prediabetem a diabetem 2. typu o to vyšší, proto je zlepšování vytrvalosti dobrým předpokladem pro celkové zlepšení zdravotního stavu. Navíc je potvrzeno, že procházka po jídle omezuje zvýšení glykémie po jeho konzumaci (Colberg 2016). Výsledkem práce na Vaší lepší vytrvalosti je zvýšení výkonnosti Vašeho srdce a oběhového systému a zvýšení kapacity plic. Během takového pohybu také dochází k metabolizování vlastních tělesných tukových zásob, což nadále zlepšuje inzulinovou rezistenci a další parametry diabetu. Vytrvalostní pohybová aktivita je taková, která trvá alespoň 30‒40 minut a jsou dodrženy stejné podmínky pohybu - stejná intenzita po celou dobu, využívání stejné skupiny svalů a souvislost pohybu, který není narušen přestávkami. Po prvních 20 minutách, a zachování stejných podmínek, je tělo schopné začít spalovat vlastní tukové zásoby. Jedná se o tzn. aerobní pohyb. Takový pohyb významně přispívá k redukci tělesné hmotnosti a tukových zásob.

Vhodnou formou vytrvalostního pohybu je svižná souvislá chůze, běh, běh na lyžích, plavání, jízda na kole, tanec a kolektivní sporty - basketbal a fotbal. Pokud trpíte závažným stupněm obezity, je nutné pečlivě volit vhodný pohyb tak, aby nedocházelo k přetížení pohybové soustavy a kloubů a snížilo se na minimum možné riziko vzniku úrazu. Nejvhodnější variantou pohybu pro Vás může být chůze, plavání nebo strojové alternativy zmíněných pohybů - rotoped, stepper, eliptický trenažér atp. Při tomto druhu pohybu můžete i s vyšším stupněm obezity splnit podmínky aerobního pohybu a během pohybu přímo redukovat nadbytečné zásoby svého tělesného tuku.

Relaxačně- meditační aktivity

Jsou aktivity, které působí příznivě proti stresu, podporují kvalitní spánek a zlepšují kontrolu glykémie (Innes 2016). Relaxačně meditační aktivity mohou být zařazeny i u klientů s pohybovými obtížemi nebo zraněním, kterým jejich zdravotní stav neumožňuje jinou formu pohybu. Řadíme sem jógu, strečink, dechová cvičení a podobné druhy pohybu.



Zajímá vás, jestli se dá cukrovka léčit? 

Potřebujete vědět, co můžete udělat pro lepší glykémie a jak snížit cukr v krvi?

Zanechte nám svůj email a my vám zašleme více informací.

Vaši žádost o další informace se nepovedlo zpracovat. Prosím, zkuste znovu.
Děkujeme! Právě jsme vám do emailové schránky zaslali další informace o programu. Pokud náš email nemůžete najít, zkontrolujte složky "Hromadné" nebo "SPAM".

Podívejte se na konkrétní doporučení, jak změnit stravu, pohyb a spánek a pokusit se tak o remisi: